Završena akcija „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama i devojčicama“
U Novom Sadu je, u organizaciji Akademije ženskog liderstva, u okviru projekta „Liderke angažovane u borbi protiv nasilja prema ženama i devojčicama“, a uz podršku Zelene stranke i drugih stranaka čije su članice bile polaznice AŽL, sproveden niz aktivnosti čija je svrha bila da se tema nasilja nad ženama stavi u prvi plan.
U subotu, 09. decembra, u Medija centru Vojvodine organizovana je panel diskusija „Progovorimo o nasilju prema ženama“.
Govornice su bile:
- Marija Srdić, koordinatorka programa AŽL
- Milena Popović Subić, pravnica
- Bojana Škorić, psihološkinja
- Milica Barjaktarević, moderatorka, sekretarka Foruma žena GO Zelene stranke Novi Sad
Predstavnica AŽL, Marija Srdić, rekla je da je ove godine ubijeno 28 žena u porodičnom i partnerskom nasilju, nažalost, jedna i za vreme trajanja ove akcije, i da je od početka primene novog Zakona o sprečavanju nasilja, 1. juna 2017. godine, izrečeno oko 11.500 hitnih mera prema nasilnicima. Takođe, osvrnula se na problem veoma malog broja organizacija koje pružaju usluge ženama, žrtvama nasilja. Sa druge strane postoji izostanak finansijske podrške od strane pokrajinske vlade, kao i propusti republičkih organa, jer nacionalni broj telefona za podršku ženama žrtvama nasilja ne funkcioniše zbog neuspešnog javnog poziva, a ni posle šest godina od donošenja Zakona o socijalnoj zaštiti, nisu standardizovane usluge ovog tipa.
Pravnica Milena Popović Subić založila se za to da lokalne samouprave moraju da jačaju svoje mehanizme i kapacitete za borbu protiv nasilja i pomoć žrtvama.
Psihološkinja Bojana Škorić govorila je o mogućim oblicima nasilja, njihovom uzroku, kao i mogućoj prevenciji koja bi kroz edukaciju osnažila žene da izađu iz okvira stereotipa i mizoginije i počnu da prepoznaju svaki vid nasilja nad njima.
Težište mora da bude na preventivi jer su posledice veoma često fatalne.
U nedelju, 10. decembra, aktivnosti su prebačene na ulicu i u direktnom kontaktu sa ženama predočeno im je kako se treba ponašati da bi se predupredile teške posledice koje nasilje može da prouzrokuje.
Nasilje nije privatna stvar porodice u kojoj se dešava. Ono je problem i odgovornost svih nas koji znamo da postoji! Ukoliko ćutimo, mi smo saučesnici u zločinu.
U SRBIJI NA SVAKIH DESET DANA JEDNA ŽENA BUDE UBIJENA RUKOM SVOG SADAŠNJEG ILI BIVŠEG PARTNERA ILI DRUGOG MUŠKOG ČLANA PORODICE. OVU STRAŠNU STATISTIKU MORAMO DA PROMENIMO!