Održana sednica neformalne Zelene parlamentarne grupe
Juče je u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine održana sednica Zelene parlamentarne grupe.
Otvarajući sednicu, Branislava Jeftić, predsednica predsedništva Zelene parlamentarne grupe Skupštine AP Vojvodine, zamenica predsednika Zelene stranke, predstavila je ulogu i značaj Zelene parlamentarne grupe u pružanju podrške realizaciji 7. cilja održivog razvoja Ujedinjenih nacija: Osigurati pristup dostupnoj, pouzdanoj, održivoj i modernoj energiji za sve.
„Današnja sednica i razmatranje ove važne teme zajedno sa našim uvaženim gostima pokazuje spremnost da zajednički radimo na unapređenju i promociji politika zaštite životne sredine i održivog razvoja.
Uzimajući u obzir da je jedan od osnovnih principa rada Zelene parlamentarne grupe zalaganje za uvođenje “zelenog aspekta” u procese kreiranja i donošenja ključnih političkih odluka, činjenica da danas diskutujemo o ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija sa fokusom na njihovo ostvarenje kroz korišćenje potencijala poljoprivredne biomase za sve nas je od izuzetne važnosti“, ocenila je Branislava Jeftić.
U cilju sticanja uvida u aktuelno stanje, na sednici su govorili i predstavnici nadležnih pokrajinskih sekretarijata, koji su predstavili aktivnosti koje sprovode u cilju korišćenja potencijala AP Vojvodine u prikupljanju i korišćenju poljoprivredne biomase.
O praksi Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, koji je kroz svoje nadležnosti donošenja Programa zaštite životne sredine za teritoriju AP Vojvodine, planova i programa upravljanja prirodnim resursima i dobrima ključna karika u stvaranju preduslova za korišćenje potencijala poljoprivredne biomase, govorio je dr Ratko Bajčetić, pomoćnik pokrajinskog sekretara, potpredsednik Zelene stranke.
Nakon navedenih izlaganja, Branislava Jeftić, predsednica predsedništva Zelene parlamentarne grupe Skupštine AP Vojvodine naglasila je da je pred svim akterima u ovoj oblasti zadatak da ulože napore i da kontinuirano rade na stvaranju sistemskih preduslova za sprovođenje donetih politika koje će doprineti stvaranju zdravijeg, pravednijeg i društveno odgovornog okruženja.
Energetski sektor u svetu, Evropskoj uniji, pa tako i u Srbiji suočava se s izazovima održivog razvoja. Da bi se negativan uticaj na životnu sredinu sveo na minimum tokom proizvodnje energije, ali i njene potrošnje, neophodno je da se energetski sistemi razvijaju na održiv način koji će omogućiti, pre svega, sigurno snabdevanje energijom.
Zelena parlamentarna grupa podržava i podstiče stvaranje sistemskih preduslova za formulisanje i sprovođenje politika iz oblasti zaštite životne sredine.