Biraj 16 – za 10 000 novih radnih mesta i bogatiji kućni budžet!
Sutra, 4. marta, se glasa. Da biste znali zašto da zaokružite broj 16 na svom glasačkom listiću i koji kvalitet života donosi Zelena stranka, predstavljamo vam detaljno naš program za Beograd.
INFRASTRUKTURA
Stavovi Zelene stranke po pitanju infrastrukture Beograda najbolje se vide iz programa koji smo ponudili građanima, a koji smo nazvali „Pametan zeleni grad“. Jedno od važnijih rešenja jeste ozelenjavanje 1000 ravnih krovova kojima je potrebna adaptacija, i to za četiri godine. Ovim ističemo problem koji ima veliki broj Beograđana i nudimo konkretno rešenje: sveobuhvatan pristup sanacije i otklanjanja dugogodišnjeg devastiranja i propadanja starih ravnih krovova. Novi Beograd i Konjarnik su veoma pogodni da na njihovim krovovima nastanu zelene oaze. Ako gledamo ekonomsku stranu ovakvog pristupa, ušteda je ogromna. Dodatno, izgradnjom zelenih površina na ravnim krovovima, na duži vremenski period rešili bismo problem ne samo stalnog finansijskog ulaganja u saniranje krovova, već i povećali energetsku efikasnost zbog smanjenja troškova hlađenja i grejanja u zgradama i do 20 procenata. Istovremeno, uticali bismo na smanjenje emisije štetnih gasova povećavajući količinu kiseonika, zdrav i čistiji vazduh, kao i unapređujući kompletnu sliku grada, što je turistički imperativ prestonice. Činjenice govore da u Beogradu ima oko 6000 ravnih krovova. Siguran efekat primene ovakvog programa bio bi vidljiv na svim nivoima već u narednih pet do šest godina, a ekonomski, zdravstveni i ekološki efekat ogroman.
POVEĆANJE ZELENIH ZONA
Kada je reč o povećanju zelenih zona, deo programa Zelene stranke „Pametan zeleni grad“ detaljno se bavi rešenjima i iz ove oblasti. Zaštita i uređenje ekoloških celina kao što su park-šume Košutnjak, zatim Zvezdarska šuma, Ada Ciganlija, Ada Huja, Ratno ostrvo i ostalih koje, pre svega, vidimo kao pluća Beograda, naše su bogatstvo koje moramo zaštiti i privesti nameni za uživanje i vraćanje prirodi Beograđana i brojnih turista. Za to predlažemo, pre svega, zakonska rešenja koja će ovakve celine proglasiti zaštićenim zonama, a nakon toga i detaljan plan kako ih obnoviti i proširiti sadržajima dostojnim evropske metropole kakva je Beograd.
NELEGALNA GRADNJA
Divlju gradnju bismo zabranili u celom gradu, ali pre svega u park-šumama Košutnjak, Zvezdarskoj šumi, Adi Ciganliji, Adi Huji, Ratnom ostrvu i drugim ekološkim celinama Beograda, gde divlja gradnja buja, iako se o tome malo govori. Nakon regulative i dovođenja ovih celina u adekvatno stanje, sproveli bismo veliko obnavljanje šumskih i ostalih prirodnih resursa. Potom bismo se posvetili pravljenju sadržaja adekvatnih za korišćenje Beograđana na ovim lokacijama, kao i načina da ove dragocene ekološke celine vremenom i uvećamo. Štiteći ih, štitimo i naš zdrav vazduh, smanjujemo emisiju štetnih gasova i obnavljamo naše zelene resurse. Sve je to detaljno razrađeno u programu Zelene stranke „Pametan zeleni grad“.
METRO
Metro je realnost Beograda na koju se čeka. I velika potreba Beograđana, koja raste iz dana u dan, kako se broj stanovnika glavnog grada, kao i broj vozila uvećavaju. Dok do izgradnje metroa ne dođe, što je velik, obiman i dugotrajan posao, Zelena stranka nudi brzo i efikasno rešenje za saobraćaj u glavnom gradu koji se sve veći broj sati u toku dana pretvara u kontinuirani kolaps. Centar Beograda bio bi stroga pešačka zona. U prvoj fazi, pešačka zona bi obuhvatila samo uži centar, do Slavije sa jedne, i Dunavskog keja na Dorćolu sa druge strane. U drugoj fazi, širi centar bi dobijao više biciklističkih staza, koje bi polako zamenjivale automobilski saobraćaj. Napravili bismo grad za ljude, a ne za automobile. Biciklističke staze bi bile građene tako da se postojeće stanje od 0,2 procenta staza u gradu uveća na 10 procenata, do 2023. godine. Organizacije kao što su „Bike city“ i ostale, pravile bi i povećavale postojeće biciklističke ture za obilazak Beograda. Drugi nivo rešenja saobraćaja, paralelno sa izgradnjom metroa, jeste rešavanje javnog prevoza u gradu na sledeći način: rentiranje bicikala u pešačkoj zoni: uvođenje električnih minibuseva i turističkih vozića koji bi prevozili građane i turiste u užem i širem centru grada. Treba naglasiti da bi uvođenje električnog javnog prevoza, sa širenjem po fazama od centralnih zona ka periferiji, bio preduslov za ostvarivanje ovakvog koncepta ekološkog saobraćaja. Plan Zelene stranke za naredne četiri godine jeste uvođenje najmanje još pet eko-linija javnog gradskog prevoza, i izgradnja ili obeležavanje oko 30 kilometara biciklističkih staza godišnje. Zelena stranka u svom programu „Pametan zeleni grad“ nudi uvođenje rečnog tramvaja, kao ekološkog prevoza, u cilju aktiviranja priobalja i povezivanja leve i desne obale Save, što bi ujedno dalo i veliki doprinos turističkoj ponudi Beograda.
SOCIJALNA POLITIKA
Jedna od najvažnijih tačaka programa Zelene stranke „Pametan zeleni grad“ jeste urbana poljoprivreda. Ona, ujedno, nudi i velik socijalni program. Osim što bi bio jedan od načina za zapošljavanje mladih, čime bi se u oblasti urbane poljoprivrede u naredne četiri godine zaposlilo i do 10 000 mladih ljudi, bio bi to i zajednički projekat grada i građana. Oživljavanje prigradskih opština kroz finansijski podsticaj postojećeg ili kroz osnivanje novog poljoprivrednog domaćinstva u iznosu od 5000 EUR, besplatna zemlja na korišćenje, i još mnogo toga, sve je to deo programa Zelene Stranke „Pametan zeleni grad“. A tu je i program za unapređenje obrazovnog sistema, koji se, istovremeno, bavi zdravljem naših najmlađih. Spomenućemo samo ono što je davno postojalo, ali se vremenom izgubilo, a to je besplatan sport u školama i vrtićima, sportske sekcije uz nadzor nastavnika ili studenata završnih godina DIF-a, edukacija kroz program sertifikovanih trenera u osnovnim školama i vrtićima, školska, opštinska i gradska sportska takmičenja. Ovakav pristup je važan iz više razloga: zbog socijalizacije mladih, stvaranja zdravog duha, otkrivanja mladih talenata.
U ovom delu programa važno je pomenuti i studente i srednjoškolce. Njima bismo, kroz podršku studentskim organizacijama i formiranje gradskog centra za zapošljavanje mladih, omogućili brži pristup informacijama i razmeni ideja za zapošljavanje, odnosno, samozapošljavanje. Omogućili bismo im prostor gde mogu da izlažu i realizuju svoje ideje, a uz pomoć gradskih institucija. One bi im davale podršku, finansijsku i stručnu, za brže rešavanje svih administrativnih prepreka i pružale bi im svu logističku pomoć.
EKOLOGIJA
Svaki program Zelene stranke je zeleni program, bio on ekonomski, socijalni, građevinski, ili infrastrukturni. Na taj način, osim nas, niko od postojećih političkih partija do sada nije izneo javni predlog. Naš program „Pametan zeleni grad“ upravo pokazuje da je zdraviji život u gradu moguće ostvariti na svim nivoima. Ono na čemu Zelena stranka dodatno insistira jeste uvođenje reda u promet, proizvodnju i distribuciju zdrave hrane i voda. To je preduslov za zdrav i kvalitetan život. Sertifikovana zdrava hrana na pijacama, kontrola hrane u prodavnicama, kvalitet pijaće vode, prioriteti su programa koji bi Zelena stranka sprovodila. Podizanje kvaliteta života u glavnom gradu podrazumeva i sadržaje za starije sugrađane, takođe okrenute zdravlju i ekologiji. Jedna od suštinskih važnih tačaka u našem planu jeste organizovanje i okupljanje građana starijeg doba na otvorenim prostorima za druženja: boćanje, šah, organizovane pešačke ture. Naravno, i oživljavanje organizacija za najmlađe i osnovce kao što su „Udruženje mladih Gorana“, „Udruženje izviđača“ i još mnogo toga.