Zelena stranka u evropskoj šetnji za ravnopravnost
European Green Party (EGP) i Lithuanian Gay League (LGL) organizovali su od 16. do 19. juna 2016. godine u Vilniusu set međunarodnih susreta i konferencija posvećenih ljudskim pravima i unapređenju položaja LGBTIQ populacije.
Tom prilikom glavni događaj bio je „Baltic pride“ koji se svake godine održava u nekoj od tri baltičke države, a ovogodišnji slogani bili su „Out and green“, „March for equality“ i „We are people, not propaganda“.
Skupu su prisustvovali funkcioneri Zelenih stranaka iz više od 20 evropskih država, visoki predstavnici Evropskog parlamenta, Evropske komisije, strani ambasadori u Vilniusu, aktivisti nevladinih organizacija iz Kanade, Rusije, SAD, predsednici nekoliko međunarodnih fondacija, i veliki broj članova lokalnih i regionalnih udruženja.
Tokom debate „Quo vadis LGBTIQ Europa“ , između ostalih, poruke mira i preporuke za unapređenje ljudskih prava preneli su i potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček, nemačka predstavnica u Evropskom parlamentu Terry Reintke, finski član Komiteta Evropske zelene stranke Oras Tynkkynen i holandska predstavnica u Evropskom parlamentu Pia Dijkstra.
Ispred Zelene stranke događaju je prisustvovao član Saveta za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zelene stranke i sekretar novosadskog Gradskog odbora Marko Vranješ. Aktivnim delovanjem srpskog predstavnika unapređena je saradnja na polju međunarodnih i međustranačkih odnosa Srbije u evropskoj zelenoj porodici. Zahvaljujući učešću na susretima u Vilnijusu, Zelena stranka uspešno je proširila mrežu kontakata sa istomišljenicima iz drugih država sveta. Imajući u vidu stavove iznete u Vilniusu Zelena stranka ima za cilj da sprovodi i u Srbiji jednaku politiku koja je u skladu sa savremenim evropskim tekovinama.
Tokom susreta u Vilniusu otvoreno je pregršt pitanja, tema i debata u vezi sa ljudskim pravima i trenutnim problemima u unapređenju položaja LGBTIQ populacije. Konstatovano je da su na evropskom tlu promene više nego potrebne kako bi se smanjio nivo homofobije i druge vrste diskriminacije. Glavna tema središnjeg dela konferencije bila je „Legal Recognition of Same-Sex Relationships: Emerging International Consensus and Local Opportunities“. Razmatrane su pravne, socijalne i kulturne implikacije unapređenja zakonskih okvira istopolnih brakova širom sveta. Cilj susreta bio je i podizanje pravne svesti javnosti i kreatora politike u vezi sa zakonskim priznavanjem istopolnih brakova u Litvaniji i drugim evropskim državama gde to pitanje nije rešeno. Zaključeno je da postoji evropski konsenzus prema ovim pitanjima, ali za sada ne i trajna i jednaka rešenja u svim državama.