Zelena stranka nije glasala za usvajanje budžeta APV
Zelena stranka ukazuje na problem da je trenutna budžetska politika APV takva da su opredeljena sredstva u oblasti zaštite životne sredine nedovoljna za finansiranje zakonima predviđenih aktivnosti iz postojećih nadležnosti.
Predlogom Budžeta APV za 2018. godinu predviđeno je smanjenje finansiranja aktivnosti Sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine u odnosu na sredstva izdvojena u 2017. godini.
Predloženim Amandmanom na Predlog PSO o budžetu APV za 2018. godinu Zelena stranka zahtevala je povećanje sredstava namenjenih za programske aktivnosti specijalizovanih usluga u okviru Monitoringa i informacionog sistema u oblasti životne sredine, zbog nedovoljno razvijenog sistema monitoringa kvaliteta i stanja vazduha, zemljišta i voda.
U okviru predloženog budžeta nisu uopšte predviđena sredstva za upravljanje otpadom, a stručne službe Sekretarijata su procenile da je za tu svrhu u 2018. godini potrebno izdvojiti 20 miliona dinara.
Zakon o zaštiti zemljišta (član 29) eksplicitno govori o obavezi izrade programa monitoringa i uspostavljanja lokalne mreže monitoringa zemljišta na teritoriji APV, koje mora da se finansira iz budžeta APV.
Za kontrolu štetnih organizama u životnoj sredini (ambrozija, komarci i krpelji) predviđeno je 158 miliona dinara, a prvobitno je procenjeno da je potrebno 377 miliona da bi se obezbedilo obavljanje ovih aktivnosti na nivou realnih potreba, tj. da bi bilo obezbeđeno košenje ambrozije, uništavanje komaraca i krpelja u meri koja bi obezbedila zdravo i bezbedno okruženje za sve naše sugrađane.
Nedovoljna finansijska sredstva će prouzrokovati prekid aktivnosti već u junu, kao i prošle godine. Tada su rebalansom bila opredeljena dopunska sredstva, ali su bila dostupna tek u septembru.
Prošle godine smo imali sreće jer je bilo suvo leto i nije bilo značajnih promena u nivou mapiranih vodenih površina, pa nije došlo do nekontrolisane ekspanzije populacije komaraca. Pitanje je da li će tako biti i narednog leta i da li zdravlje stanovnika pokrajine treba da zavisi od vremenskih prilika?
Za monitoring i informacioni sistem životne sredine predviđeno je 50,6 miliona dinara, iako su realne potrebe procenjene na 96 miliona.
Predviđenim sredstvima se može obezbediti zakonski minimum, ali ne može se obezbediti dovoljno podataka i pružanje dovoljnih, potrebnih informacija građanima, a o poboljšanju kvaliteta usluga da i ne govorimo.
Za subvencionisanje zaštićenih prirodnih područja predviđeno je 18 miliona, samo za prirodna dobra II reda, tj. samo za ona koja je proglasila APV.
Nema sredstava za sufinansiranje aktivnih mera zaštite drugih područja, što je naročito nepovoljno za prirodna dobra proglašena od strane lokalnih samouprava, jer za tu namenu ni one nemaju sredstava. Zaštićena prirodna područja koje je proglasila RS finansiraju se iz budžeta RS samo na nivou osnovnih davanja za plate i opremu za čuvare, dok su mere aktivne zaštite prepuštene mogućnostima upravljača.
Ovakvom restriktivnom politikom finansiranja nije moguće ostvariti bilo kakav pomak u pravcu poboljšanja stanja u oblasti zaštite životne sredine i u skladu sa obavezama koje smo preuzeli u procesu pridruženja EU i sadržana su u poglavlju 27.
Republika Srbija je sekularna država, što je i Ustavom Republike Srbije utvrđeno, zbog toga smatramo da je potpuno nepotrebno povećavanje izdataka u okviru aktivnosti „Podrške radu crkvama i verskim zajednicama“ za 5.000.000,00 dinara u odnosu na 2017. godinu.
Zelena stranka smatra da je povećanje ove budžetske stavke apsolutno neprihvatljivo, a nije ni naša zakonska obaveza, a imajući u vidu mnoge druge, mnogo potrebnije, razvojne budžetske stavke, za koje nije obezbeđeno dovoljno sredstava.
Zbog toga smo predložili da se sredstva planirana za ovu budžetsku stavku smanje za 10.000.000,00 dinara u korist opšte potrebnih i veoma hitnih aktivnosti u oblasti životne sredine, koje se odnose na konačno sticanje realne slike stanja životne sredine, kroz kvalitetan monitoring vazduha, zemljišta i voda, što nam je i zakonska obaveza.
Ove aktivnosti, ne samo zbog skorog otvaranja pregovaračkog Poglavlja 27 i što nam je to i zakonska obaveza, a nemamo dovoljno sredstava, nego prvenstveno zbog potreba svih građana koji žive na teritoriji APV, u pogledu hitnosti realizacije moraju dobiti prioritet.
Naš apel pokrajinskim poslanicima da usvoje naš amandman i shvate važnost zdravlja svih nije naišao na odobravanje neophodne većine, i iz tog razloga poslanica Zelene stranke, Branislava Jeftić, nije glasala za usvajanje budžeta APV.
Zdravlje nema cenu.