Umesto u jeftina radna mesta, 19 milijardi investirati u školovanje najboljih studenata na najprestižnijim svetskim univerzitetima
Predsedništvo Zelene stranka usvojilo je na osnovu zaključaka Petog kongresa partije Strategiju uspešne Srbije 21. veka. Pored omogućavanja prava glasa mladima od 16 godina, Strategija se zasniva na ulaganju države u obrazovanje najdarovitijih studenata.
– Umesto dosadašnjeg ulaganja u jeftina radna mesta, za šta država Srbija stranim firmama poklanja 19 milijardi dinara, ili 161 milion evra, Zelena stranka predlaže da se taj novac umesto u sastavljanje kablova, investira u stipendiranje 100 najdarovitijih studenata na 10 najprestižnijih univerziteta na svetu. Mladi su budućnost Srbije i sve naše strategije treba da budu bazirane na njihovom prosperitetu. Perspektiva svake uspešne države i društva bazirana je na mladim ljudima s vrhunskim obrazovanjem i pravom glasa već sa 16 godina – rekao je nakon sednice Predsedništva, predsednik Zelene stranke, mr Goran Čabradi.
On naglašava da Zelena stranka nema ništa protiv stranih investicija, ali da zbog načina na koji su koncipirane one Srbiju neće izvući iz nerazvijenosti.
– Nažalost, dolazak stranih kompanija zasnovan je na državnim subvencijama i angažovanju jeftine radne snage. Naš obrazovni sistem se isključivo usklađuje sa željama i zahtevima investitora pa se umesto fakultetskih diploma sve više insistira na manufakturi. Srbija će zauvek ostati nerazvijena zemlja, bez vlastite inicijative i industrije – kaže Čabradi.
Zato Zelena stranka predlaže da se pare predviđene za strane investitore investiraju u vrhunsko obrazovanje 100 najboljih studenata godišnje. Zelena stranka predlaže da se formira nezavisna komisija koja bi svake godine na osnovu strogih kriterijuma rangirala 100 novih najboljih studenata. Njihovo finansiranje sprovodilo bi se preko Ministarstva obrazovanja, jer tamo ima dovoljno zaposlenih službenika. Zelena stranka smatra da po svaku cenu treba izbeći formiranje fondova, fondacija i sličnih paradržavnih institucija, jer su podložne korupciji i predstavljaju nepotrebno opterećenje za budžet.
– Kako je mudro da Srbija u budućnosti što principijelnije sprovodi politiku neutralnosti, po 10 studenata treba poslati u Englesku, na Oksford i Kembridž, SAD na Harvard, Stenford i Jejl, Rusiju – Lomonosov, Kinu – Cinghua, Nemačku – Berlin i Hajdelberg i Francusku – na Sorbonu. Na ovaj način Srbija dugoročno obezbeđuje najprofesionalniji i najkompetentniji kadar za upravljenje državom i kompletnim javnim sektorom. Takođe, na ovaj način se pored unutrašnjih poboljšavaju i spoljnopolitičke pozicije zemlje. To znači da bismo za 10 godina imali 1.000 stručnjaka u svim oblastima upravljanja državom. Pored toga imali bismo odlične kontakte u svim uticajnim ekonomskim i vojnim silama na svetu – kaže Čabradi.