Trivan da odbije procenu uticaja za spalionicu u Vinči
Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je na svom sajtu da je preduzeće Beo Čista Energija podnela na saglasnost Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje postrojenja za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada i deponijskog gasa “Vinča”, kao i Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta nove deponije sa pratećim sadržajima na lokaciji Vinča.
Danas je u Grockoj održana javna rasprava o spalionici otpada i novoj deponiji u Vinči, kao i prezentacija pomenutih studija o proceni uticaja na životnu sredinu.
Predstavnici Zelene stranke prisustvovali su današnjoj javnoj raspravi.
Projektna dokumentacija koja je danas prezentovana je preobimna, i većina naših sugrađana ne može da ima jasan uvid u to šta se ovde dešava. Kao stranka kojoj je ekologija jedan od prioriteta, postavili smo pitanja na koja, nažalost, nismo dobili konkretne odgovore.
Želimo da istaknemo da se u ovom slučaju radi o klasičnoj spalionici otpada, koja je građanima ulepšano prikazana kao „postrojenje za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada i deponijskog gasa“.
Mi u Zelenoj stranci apsolutno se slažemo da je krajnje vreme da Srbija uredi sistem upravljanja otpadom, a Beograd da sanira najveće neuređeno smetlište u Evropi. Međutim, rešenje nije u spaljivanju otpada. Ove tehnologije, koje je Beograd odabrao kao rešenje, u zemljama EU odavno izbacuju iz upotrebe.
Rešenje je u uvođenju reciklaže i ponovne upotrebe otpada.
„Spalionicama otpada nije mesto u Srbiji. Prioritet treba da bude racionalnije iskorišćenje otpada i izgradnja reciklažnih centara. Spalionice su osim negativnog ekološkog efekta na životnu sredinu i ubedljivo najskuplja tehnologija u preradi otpada. Pitamo: ko će to platiti? Na pitanje koliko će to koštati građane Beograda danas nismo dobili odgovor. Zato Ministarstvo zaštite životne sredine mora da odbije pomenute procene uticaja na životnu sredinu, kao apsolutno neprihvatljive“ istakao je predsednik Zelene stranke, mr Goran Čabradi.