Tematska javna tribina ‚‚Naša deca – proces građenja odnosa sa decom“
Na tribini koja je održana 17.11.2016. godine u prostorijama Zelene stranke u Novom Sadu posetioci su bili u mogućnosti da saznaju da je razumevanje preduslov građenja kvalitetnog odnosa između roditelja i dece. Razumevanje je proces koji se ne dešava automatski, ono podrazumeva shvatanja pozicije osobe sa kojom razgovaramo i šta određeni termini za nju znače.
Gostujući predavači na tribini bili su:
- Aleksandra Vukadinović – psiholog i life coach i
- Aleksandra Đoković – dipl. klirer terapeut i life coach.
Neke od tema koje su obrađivane su: važnost komunikacije (verbalne i neverbalne), perod odrastanja (sticanje svesti o sebi i okolini, izražavanje emocija i kako se nositi sa njima), period škole (sport-hobi, ambicija-preterana ambicija, sistem samo-vrednovanja, odnos ja:roditelj:profesor, izražavanje emocija), informaciona tehnologija u domu (kompjuteri, mobilni telefoni, igrice, tableti) i osvešćivanje i usmeravanje deteta ka cilju.
Jedna od najinteresantnijih tema je bila među-generacijski jaz. Među-generacijski jaz predstavlja razliku u aktivnostima, vrednostima i sklonostima među generacijama. Kako dipl. psiholog i life coach Aleksandra Vukadinović ističe tehnološki razvoj je glavni uzrok nastanka među-generacijskoj jaza između roditelja i dece: ,,Naša deca imaju ideju i spoznaju da se informacije mnogo lakše usvajaju kada se gledaju ili slušaju, njima su škole i knjige dosadni, oni su naviknuti na multimedijalni sadržaji. Posledica toga je da deca trpe pritisak da su lenja i nezainteresovana, u stvari ona su kažnjena za nešto što nisu kriva. To bi bilo isto kao kada bi npr. moja baka rekla mojoj majci da je ona lenja zato što koristi veš mašinu, znači data ti je tehnologija, možeš da je koristiš, i kada je koristiš onda si lenj. Postavlja se pitanje ko je kriv? Ne treba tražiti krivca, potrebno je razumeti vreme u kome živimo i u kome naša deca odrastaju“.
Neophodno je shvatiti ko je vaše dete, šta njemu treba, po čemu se ono razlikuje od druge dece. Svako dete je jedinstveno, ono očekuje da bude voljeno od strane roditelja. Aleksandra Đoković – dipl. klirer terapeut i life coach objašnjava kako je za roditelje potrebno da imaju otvoren um.Sloboda izražavanja emocija, stavova i osećaja podrazumeva da mi dopustimo detetu da se izražava na način na koji njemu odgovara, a ne da ga ućutkujemo, zato bi dete trebalo da oseti podršku i sigurnost od strane roditelja kako bi moglo da izgradi samopouzdanje.
Porodica je stub društva, ne postoji savršena, potrebno je raditi na odnosima unutar članova porodice kako bi se stvorila komunikacija koja počiva na poštovanju, iskrenosti, toleranciji i međusobnom razumevanju!