Gondola narušava kulturnu baštinu
Juče je u prostorijama Gradske uprave grada Beograda održana javna rasprava o Projektu žičare-gondole Ušće-Kalemegdan. Juče je takođe istekao rok za podnošenje mišljenja i primedaba na ovaj projekat.
Poslanica Zelene stranke, Aleksandra Čabraja, podnela je u zakonskom roku mišljenje i primedbu na ovaj projekat.
„S obzirom da Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu u članu 5. kaže da je procena uticaja na životnu sredinu preventivna mera zaštite životne sredine sa ciljem da se predvide štetni uticaji određenih projekata na život i zdravlje ljudi, floru i faunu, zemljište, vodu, vazduh, klimu i pejzaž i materijalna i kulturna dobra, treba imati u vidu da se o ovom poslednjem praktično uopšte nije vodilo računa, što je neverovatno, jer je reč o Kalemegdanu kao prvorazrednom kulturnom dobru, ne samo srpske već i evropske i svetske kulturne baštine.
Zato je neshvatljivo da, recimo, u sastavu komisije ne učestvuje nijedan arheolog niti istoričar umetnosti, što bi svakako bilo, ne samo primereno i prikladno, već i prirodno i neophodno za procenu uticaja bilo kakvog projekta na ovo izuzetno važno kulturno dobro.
Takođe je neshvatljivo da se u predmetnoj Studiji jedva i pominje ikakav uticaj na materijalnu i istorijsku kulturnu baštinu. Već ovo dovoljno jasno pokazuje da je ova Studija nedovoljna i neprimerena, a izgradnja samog objekta potpuno neprihvatljiva.
O tome da je uoči izgradnje već nastradalo oko sto pedeset stabala, bolje da i ne govorimo. S obzirom da je čitav projekat ne samo zakonski i ustavno vrlo problematičan, već i da je javno mjenje veoma jasno izraženo te da se ogroman broj građana, domaće i svetske stručne javnosti već oglasio povodom ovog slučaja, i da se svi oni protive ovakvom projektu, nezamislivo je da bi, ne samo ova, nego bilo kakva studija mogla opravdati izgradnju gondole Ušće-Kalemegdan“, rekla je Aleksandra Čabraja.