Da se kazne odgovorni za paljenje strnjike!
Paljenje žetvenih ostataka dešava se i pored zakonom definisanih sankcija ponovo svake godine. Ovo leto i jesen ni po čemu se ne razlikuju, osim po posledicama. Paljenjem žetvenih ostataka na njivama čini se višestruka šteta, ali i izazivaju dodatne opasnosti kako po živote i zdravlje ljudi, tako i po životnu sredinu. Sagorevanje žetvenih ostataka naizgled olakšava pripremu i obradu zemljišta, ali to je samo naizgled. Visoka temperatura, sa jedne strane uništava najvažniji poljoprivredni sloj zemljišta ubijanjem preko potrebne flore i faune tog sloja, a sa druge strane, od organskih ostataka pravi okside koji se pod uticajem vlage pretvaraju u soli i zasoljavaju zemljište. Aerobnom biorazgradnjom u zemljištu, žetveni ostaci bi postali humus, odnosno, nova organska materija za rast kultura, čime bi se popravila i tekstura i ovazdušenost oraničnog sloja.
Ovo nisu sve negativne strane spaljivanja žetvenih ostataka, jer u vatri nestaju i brojne životinjske i biljne zajednice, a dim, čađ i pepeo koji vatrom nastaju u izuzetno velikoj meri pogoršavaju kvalitet vazduha i otežavaju, a u većoj koncentraciji, odnosno bliže vatri, i onemogućavaju disanje. Vatra se sa jedne na drugu njivu lako prenosi pod uticajem vetra, a nekada je i sama vrelina na nekoj parceli dovoljna da napravi vazdušna strujanja kojom se vatra lako prenosi sa njive na njivu.
Juče, 15. oktobra, na pravcu vatrene stihije, zbog nesavesnog i zakonom zabranjenog delovanja čoveka, našao se i Specijalni rezervat prirode „Carska bara“, koji je već na prvi pogled pretrpeo veliku štetu. Za sada detaljniji podaci o šteti nisu poznati, ali je već prvim letimičnim pregledom teritorije uočena značajnija šteta. I pored brze i efikasne reakcije vatrogasne službe iz Zrenjanina, šteta nije mogla biti izbegnuta.
Specijalni rezervat prirode „Carska bara“ stanište je slatinske palamide (Cirsium brachcephalum), koja se nalazi na evropskoj crvenoj listi, kao i još pet vrsta koje se nalaze u crvenoj knjizi flore Srbije. Osim toga, rezervat je stanište još osam zaštićenih biljnih vrsta što samo po sebi ovo područje čini posebno vrednim. Posebnu vrednost ovaj rezervat ima u veoma raznovrsnoj i brojnoj populaciji, kao ptica selica, tako i stanarica. Svaka nesmotrena i neplanirana ljudska aktivnost u velikoj meri može ugroziti prirodne vrednosti ovog područja, a paljenje žetvenih ostataka je jedna od takvih aktivnosti.
Zelena stranka osuđuje nemarno i nesavesno ponašanje, ne samo u zaštićenim prirodnim područjima, nego i na svakom mestu gde postoji ugrožavanje ljudskih života i zdravlja, kao i prirodnih vrednosti.
Tražimo, kako punu informaciju od upravljača Specijalnog rezervata prirode „Carska bara“ o stvarnom stanju prirode i biodiverziteta i načinjenoj šteti, tako i punu istragu i najoštrije kažnjavanje počinilaca ovog nedela.