Da je Srbiji potrebna još jedna stranka?
- Blog: Politika Zelene stranke je politika mira i stabilnosti - 05.10.2018.
- Blog: Zeleni krovovi, urbane bašte i neke sasvim treće gradske priče - 07.03.2018.
- Da je Srbiji potrebna još jedna stranka? - 09.02.2015.
Naslov ovog teksta je istovremeno bilo i pitanje koje se nedavno postavljalo u nekim medijima kada je Zelena stranka upisana u registar političkih partija kao 100. politička partija u Srbiji. Stvarno, da li je Srbiji potrebna još jedna politička partija?
Italija je, recimo, imala, zadnji put kad sam proveravao broj partija na njenoj političkoj sceni, tačno 169 registrovanih partija. Za razliku od nekih drugih modernih zapadnih demokratija Italija je imala period od 20 godina fašizma i zatim nekih 50 godina vladavine socijaldemokrata. Tako da je zapravo moderna politička dinamika u Italiji nešto što se dešava tek od devedesetih godina, što je vremenski okvir koji se poklapa sa vremenom u kojem je krenula da se razvija i politička scena u Srbiji. Uz sve moguće postojeće razlike između Srbije i Italije ono što je meni bilo zanimljivo jeste činjenica da se, po postojećim podacima koji se mogu naći, smatra da je 85% italijanskih političkih partija na neki način korumpirano i da stoga ne mogu da zadovolje na savremen i objektivan način potrebe italijanskih birača.
Za koji procenat partija u Srbiji bi mogli da kažemo da nije korumpiran i da može da realno ponudi neki kvalitet biračima u Srbiji? Plašim se da je pre registracije Zelene stranke taj broj bio čak znatno manji nego u Italiji. Zapravo, pitanje od milion dinara u kvizu moglo bi biti koje partije u Srbiji uopšte rade u interesu građana? Politička scena u Srbiji deluje tako da partije dobrim delom podsećaju na privatna preduzeća za koja se ne zna ni ko im je vlasnik ni u čijem interesu rade, ali od svega najmanje deluje da skoro iko od njih radi u interesu građana. U tom smislu apsolutno je nebitno da li u Srbiji postoji deset ili pedeset ili sto registrovanih partija, kada se za najveći broj njih ne zna kakva im je priroda i koja im je, sa stanovišta interesa građana, uopšte svrha postojanja. Ako i postoji u Srbiji političkih opcija koje bi i želele da rade u interesu građana pitanje je da li su modeli koje oni zastupaju primenjivi u praksi? Oduvek sam bio u nedoumici da li bi političari na najodgovornijim mestima u zemlji voleli da ih upamte kao najuspešnije predsednike vlada u Srbiji? Da li bi, recimo, Premijer Vučić voleo da ostane zapamćen u istoriji kao neko ko je, primera radi, ostvario natprosečno visoke plate i penzije za građane, uz sav ostali kvalitet života u vidu odličnog i lako dostupnog zdravstva i školstva, niskih životnih troškova i visokog stepena bezbednosti u društvu? Ne sumnjam da bi, ali zašto onda to nije tako? Možda zato što sve to što oni pokušavaju ne daje rezultate u praksi? Možda zato što su osnovne postavke svih tih modela koje oni žele da primene pogrešne? Kada se neko pita da li je Zelena stranka potrebna u Srbiji onda hajde da pogledamo kako izgleda život u onim sredinama u svetu gde su na lokalnom nivou Zeleni uspeli da sprovedu svoje ideje. Meni je bilo fascinantno da su u svetu u gradovima koji su uređeni po zelenim standardima građani veoma srećni, sudeći po anketama, da je tamo stopa kriminala manja nego u drugim gradovima i da je po mnogim pitanjima kvalitet života bolji. To znači da zelene ideje mogu da pomognu da se reše neki problemi koje drugi pristupi nisu mogli da reše. Na Zelenoj stranci je stoga da se jasno isprofiliše i definiše, da radi na doslednosti i svojoj efikasnosti, a na sva pitanja da li je još jedna stranka potrebna Srbiji, odgovor je jednostavan. U svetlu ranije iznesenog ako se pitanje odnosi na Zelenu stranku nije dilema da li je ona potrebna Srbiji, već da li Srbija može bez Zelenih ideja i kakva bi joj bila budućnost bez jake i uticajne Zelene stranke?